News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Venedik bağımsızlık referandumuna gidiyor

16 Mart 2014, 14:24

Bin yıldan uzun süre bağımsız bir devlet olarak varlığını sürdüren Venedik, 1866’da İtalya’ya bağlanmasından 148 yıl sonra yeniden bağımsızlık için referanduma gidiyor.

Venedik’in başkenti olduğu Veneto bölgesinde bugünden itibaren internet üzerinde yapılmaya başlanan referandum 21 Mart’a kadar sürecek.

Referandumda, Veneto bölgesinde yaşayanlara “Veneto’nun bağımsız ve egemen bir federal cumhuriyet olmasını istiyor musunuz?” diye soruluyor.

Ayrılık yanlısı partiler yıllardır Veneto’nun bağımsızlığı için kampanya yürütüp imza topluyordu.

Geçen Temmuz'da, Veneto’daki yerel yönetimler bağımsızlık referandumu için bir organizasyon komitesi oluşturmuş, bu komite de geçen Eylül'de 16 Mart 2014’ü referandum tarihi olarak belirlemişti.

“Plebiscito.eu” isimli komite, daha sonra lojistik kolaylık açısından referandumun 21 Mart’a kadar devam etmesinde karar kıldı. İnternet üzerinde yapılacak oylamada “evet” sonucu çıkarsa bu kararın ulusal ve uluslararası alanda tanınması için de yeni bir mücadeleye girişilmesi bekleniyor.

Eski şehir devletlerinin birleşmesinden oluşan İtalya’da halen birçok bölgede ayrılıkçı politikalar destek görüyor. Özellikle ülkenin kuzeyindeki zengin bölgelerde, güneydeki fakir bölgelerin yükünü sırtladıkları düşüncesi yaygın. Merkezi Roma hükümetinin bölgelerden gelen gelirleri kullanma şekli ve bürokrasinin yavaşlığı da bunda etkili.

Ülkenin en zengin bölgelerinden biri olan Veneto’da kişi başına düşen milli gelir yaklaşık 30 bin euro ile İtalya ortalamasının yüzde 15 üzerinde. Başlıca gelir kaynakları turizm, sanayi ve ticaret olan 5 milyon nüfuslu bölge yılda 60 milyonun üzerinde turist çekiyor.
Yüzde 64 bağımsızlık istiyor

Veneto’da yapılacak referandumda bağımsızlığa “evet” denmesi için kampanya yürüten “Veneto-si” (Veneto-evet) komitesi, bağımsızlığın alternatifinin “bölgenin ölümü” olduğunu savunuyor. “Evet”çiler, “Medeni dünyaya ait ülkeler listesinden gittikçe uzaklaşan bir ülkeye bağlı kalmak artık imkansız” diyor.

Veneto Bölge Başkanı Luca Zaia da referanduma desteğini "Roma, Venetolulara saygı duymuyor. Bağımsızlık fikri halktan çıktı, bu yüzden demokratik bir vakadır" sözleriyle gösteriyor.

BBC Türkçe’ye referandumla ilgili bilgi veren Plebiscito.eu komitesi de “Yerel yönetimlerin artık sabrı kalmadı çünkü durum çok kritik. Halen merkezi hükümet tarafından boşaltılan mali kaynakları elde etmek için meşruiyet istiyorlar” diyor.

Plebiscito.eu’ya göre, bölgede yapılan anketler halkın yüzde 64’ünün bağımsızlık fikrini desteklediğini gösteriyor.

7. yüzyılın sonunda kurulan Venedik Cumhuriyeti 1797’de Napoleon tarafından fethedilerek bağımsızlığını kaybetmiş, 1866’da da İtalya Krallığı’na bağlanmıştı.


Övgü Pınar
BBC/ Roma

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99