News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Hollanda'da yerel seçimde iktidar oy kaybetti

20 Mart 2014, 06:30

Yerel partiler ile liberal eğilimli Demokratlar 66 (D66) ve Sosyalist Parti (SP) seçimden oylarını artırarak çıktı.

Akşam Saat 21:00'e kadar oy verme işleminin devam ettiği seçimlere katılım düşük oldu.

Tahminlere göre yüzde 50 civarında bir katılım gerçekleşti.

Oy verme işleminin sona ermesinden sonra açıklanan tahminlere göre, seçimin kazananı yerel partiler oldu.

2010'dak seçimlere göre oy oranını yüzde 5 artıran yerel partiler, toplam oyların 29,4'ünü aldı.

Tahminlere göre muhalefetteki liberal eğlimli D66 da oy oranını 4,7 oranında arttırdı. 12,8 oranından oy alan D66'yı, oylarını 4,1 artıran SP izledi.


İktidar oy kaybetti


Sandıkbaşı anketlerine göre en büyük kaybı iktidar ortağı sosyal demokrat eğilimli İşçi Partisi (PvdA) yaşadı. PvdA, 2010 seçşmlerine göre 5,1 oranında oy kaybetti. İktidarın diğer ortağı Liberal Sağ Parti (VVD) de seçimin kaybedenleri arasında. VVD, 3,2 oranında kayba uğradı.

Kamuoyu yoklamalrına göre oylarını artırması beklenen Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) de tahminlere göre kaybeden partiler arabsında yer aldı. CDA, 4,4 oranında oy kaybetti.

Yeşil Sol Parti (GL) 1,5 puan, Hıristiyan Birlik Partisi (CU) ise 1,8 oranında oy kaybetti.

Seçimin favorisi olarak gösterilen Geert Wilders liderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV), sandıkların açılmasını bekliyor. Belirli kentlerde seçime giren PVV, buralardan zaferle çıkmayı bekliyor. Kamuoyu yoklamalarıan göre şu anda en büyük parti konumunda bulunan PVV, 22 Mayıs'taki Avrupa Parlamentos (AP) seçimlerine Avrupa'daki diğer aşırı sağ partilerle birlikte hazırlanıyor.

Sandıkların kapanmasından sonra bir açıklama yapan Wilders, "Yerel partiler kazandı, iktidar partileri kaybetti" dedi. Wilders, tepkilere neden olan, "Fas kökenli suçlular ve işsiz ayak takımı Hollanda'dan gönderilmeli" görüşünü yineledi.

Seçim ılaysız tamamlandı. Amsterdam'da çarşaflı bir seçmen nedeniyle kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Sandık görevlileri, sadece gözleri ve burnu açıkta olan bir çarşafla oy kullanmaya gelen bir kişiden şüphelendi. Kısa süreli tartışma sonrası Görevlilerin, "siz kadın değilsiniz, içeri heçelim yüzünüzü gösterin" çağrısı üzerine çarşaflı seçmen koşarak seçim bürosundan uzaklaştı.

Seçimde çok sayıda Türkiye kökenli aday da şans aradı. Türk kökenli adayların en önemli avantajı olan tercih oylarının sonuçlarının 5 gün içinde açıklanması bekleniyor.

Seçimin sonuçları, 22 Mayıs'taki AP seçimleri için de ipucu olarak değerlendiriliyor.

Yusuf Özkan
BBC/ Lahey

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99