News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Adın Ali ise İşin Zor

31 Mart 2014, 06:19

İş piyasasında ayrımcılığa dönük yapılan bir araştırmanın sonuçları yayımlandı. Buna göre Almanya'da sadece ismine bakarak bile derin bir ayrımcılık uçurumu var. Bunun anlamı “Kimse Ali'yi kendi ekibinde görmek istemiyor”

Tobert Bosch Stiftung tarafından desetklenen ve birçok saygın vakfın bir araya gelerek oluşturduğu kısa adı SVR olan Sachverstaendigenrat deutschen Stiftungen für Integration und Mıgratıon) tarafından yaptırılan araştırmaya göre Türk isimleri Alman isimleri karşısında hasır altı ediliyor. Araştırma Alman iş piyasasında çoğunluk toplumu bireyleri ile (Almanlarla) eşit şartlarda olsa da göçmenlerin istihdam konsunda yaşadığı ayrımlılığı ortaya koyuyor. Araştırmacılar iş piyasasında firmalara hayali meslek yeri başvuruları yaparak firmaların baş vuranların kimliğine yönelik ne gibi bir tavır sergilediklerini ölçtüler. Başvurularda Alman ve göçmen gençlerin eğitim ve nitelikleri eşit olarak gösterildi ve işletmelerin bu eşit nitelikli başvurular karşısında nasıl davrandıkları ölçüldü.

Bu araştırmadan çıkan sonuç kısaca:  Yabancı kökenli isim taşıyan bir kişi Alman muadiline göre sadece “görüşme randevusu” alabilmek için çok daha fazla sayıda başvuru dosyası göndermek zorunda.  Sonuçlara geniş yer veren haftalık Die Zeit gazetesine yer alan sözlerine göre  araştırma  yöneticisi Jan Schneider “Almanya'da bizim çok ciddi bir ayrımcılık meselesi ile derdimiz var” dedi. Bu araştırma Almanya'da yapılan bir ilk araştırma değil. Araştırmanın özelliği daha önce biliniyor ve ispatlanmış olmasına rağmen bu alanda bir arpa boyu yol alınmamış olması.

Toplam 8 vakfın girişimi ile yapılan araştırmada “eleman arama” ilanı veren şirketler seçildi ikisi Alman ikisi ismi Türkçe olan dört başvuru yapıldı. İsimler: Lukas Heumann, Ahmet Aydin, Tim Schultheissve Hakan Yılmaz. Üç buçuk ay boyunca araştırmacılar 1794 firmaya Türkçe ve Almanca isimlerle başvuru formu yolladı. Firmaların hepsi de İş kurumu'na boş meslek yeri ilanı vermemişti. Sonuçta Türk ismi ile başvuran kişi Alman ismine göre daha fazla başvuru dosyası göndermesi gerekti. Küçük işletmeler daha fazla ayrımcıl karar veriyor ve Türk isimleirne e mail yolu ile cevap verilirken Almanlara genelde telefonla karşılık veriliyor ve Türk imi olanlara daha çok “sen” diye hitap ediliyor.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99