News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Batı Irak'ta olanlara ne tepki vermeli?

13 Haziran 2014, 07:36

Bazı kesimler Batı ülkelerinin 'bir şekilde' harekete geçmek zorunda olduğuna vurgu yapıyor.

İngiliz gazetesi Guardian'ın tartışma sayfası, iki karşıt görüşe yer veriyor.

Irak işgalinin mimarlarından İngiltere eski Başbakanı Tony Blair'in danışmanı John McTernan şöyle diyor: "Irak'ın bize böyle ihtiyaç duyduğu bir anda İngiltere'nin kenarda durma şansı yok. Demokrasilerini yarattığımız bu kişilere karşı sorumluluğumuz var."

Irak'ta Saddam Hüseyin döneminde El Kaide'nin barınamadığını söyleyenlere karşılık olarak McTernan, şu karşılığı veriyor: "Diyebilirsiniz ki 'Saddam Kürtlere soykırım uygulayan bir faşist olabilirdi ama en azından İran'ı ve cihatçıları uzak tutuyordu'. Böylesi tam dürüstlük erdemi olurdu."

İngiltere'nin er ya da geç harekete geçmek zorunda kalacağını öne süren McTernan, eski İngiltere Başbakanı Margaret Tatcher'ın, "Yoksa niye silahlı kuvvetlerimiz var ki?" sorusunu hatırlatıyor.

Guardian yazarlarından ve İngiltere'deki Irak'ta Savaşa Hayır Koalisyonu üyelerinden Owen Jones ise yüz binlerce ölüme yol açan "felaket" diye nitelendirdiği askeri müdahalenin tekrarlanmaması gerektiğini savunuyor.

Jones IŞİD'in Suriyeli isyancılara Batının ve Orta Doğu'daki Batı müttefiği diktatörlüklerin desteğiyle büyüdüğüne işaret ediyor.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99