News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Çat Pat Hayat Mat?

14 Ocak 2011, 23:27

Biliyoruz. Atalar der ki: Yalan Dünya. Hayal içinde hayal, rüya içinde rüya diyenler de var. Dünyayı imgeler ve resimlere dönüştürmeden anlamak insan mahluku için olanaksız. Dolayısı ile düşler alemi olmadan dünya da olmuyor. Gerçek ise o düşlerin nesenlere nesnelerin o düşlere çarptığı bir traji komik havai fişek oyununa dönüşüyor. Pat çat hayat mat.

 

Sanırım insan neslinin bir ömre bu kadar çok tarihsel olay sığdırmış en nadide tanıklarındanız bizler. Eskiden elli yılda bir görülen toplumsal alt üst oluşların preiyodikaları on yıl aralığına düştü. Pat çat hayat mat.

 

Hayatı yorumlamak güçleşiyor. Kavramkalar kaka-fonikleşti. Öyle ki iki ağız dır dır iki saati hem hal eyliyor da bir kelimede anlaşamıyor. Pat çat hayat mat.

 

Belki başka anlama yolları olmalı hayatı. Örneğin hayatın kendi getirdiklerine eyvallah deyip devran kervanına takılıp kös kös gitmek mi gerek peşinden olayların? Pek aşağılayıcı geldiğini mırıldananlarınız vardır. İnsana yakışır mı bu? Yakışmaz.   Napalım bir çelme takalım olaylara: Pat çat hayat mat.

 

Eskiden sahibin borozanları vardı. Bu laf herkese söylenmezdi. Belli kişilere denirdi. Mesela Hacı Veli Kırkdokuzelli derdi şunun borozanı. Şimdi moda Vuvuzella. Artık kim kimin vuvuzellası belli değil. Her köşede değil her adımda Puzzzzzzzt! Çat pat hayat mat.

 

Kendinize ehli keyif sakin bir köşe bulmazsınız. Ne balık tutacak kıyı ne mantar toplayacak orman kaldı. İKEA ile Nord See arasında tercih yapmanız gerekiyor. Balık kimin orman belli yani. Pat çat hayat mat.

 

Bu sabah elime bir hasret şiir geçti. Ben de memlekete hasret olamayı haslet edinmiş durumdayım. Göz nemli yürek telli okudum kaç kere. Hasret hasletli bir duygudur. Fakat gerçeğin soğuk soluğu yüzüme çarptı. Kafamızdaki resimlerle oynuyoruz dedi. Nereden geldi bu fısıltı? Heideger mi? Haydi germe. Nerden çıktı. Kös kös bırkatım şiiri bir kenara. Pat çat hayat mat.

 

Toplarsak tüm bu neticeleri. Bir yanıyla ortaçağın şovalyeleri gibi tek başına, bir yanıyla fabrika dişlileri arasında öğütülen insan ömürlerinin modern çağı bir yanıyla kitle iletişim, ulaşım ve bulaşım çağı denen bu post modern zıppırlık bir anda içiçe giriverdi. Haydi gençlik hop hop. Anlayana bin paha.

 

Napıyoruz yine de. Serin duruyoruz. Kavramlarla oynarken, retoriklere saplanırken, hisse senetleri ile hislenirken dikkat ediyoruz. Biliyoruz ki alem de rüya içinde bir rüya, hakikat de düş gören bir bilinmez şeydir. Pat çat hayat mat.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99