News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ

25 Ağustos 2014, 05:40

Türkçe'yi artık kullanmayan, Türkçe konuşan insanlar adına kurulmuş ya da kurulduğunu iddia eden tüm dernek ve kuruluşların bu tavrını saygı eksikliği olarak görüyorum.

En azından, Türkçe'yi kullanan muhatabı oldukları topluma, onun medyasına ve kurumlarına saygı gereği de olsa, onlara onların dili ile hitap etmeleri, açıklama ve duyurularını, davet ve bildirimlerini onların dili ile de yapmaları saygılı ve kıymetli bir davranış olurdu.

Bu toplumun “saygıyı hak etmediğini” düşündüğünüzü aklımıza dahi getirmek istemeyiz. Ancak eksik bırakılarak, ihmal eidlerek, küçümsenerek, taşeron toplum haline getirilen bu topluma, yapabileceğiniz en büyük kötülük, onların dilini gereksizleştirip, yok olmaya yüz tutmasında ısrar etmektir.

Kimse sizi Almancayı en güzel, en doğru ve en etkili kullanmanızdan dolayı eleştiremez. Ancak Türkçeyi kullanan topluma yine o toplumun içinden çıkmış ya da o toplumu muhatap kabul ederek hareket edenlerin, onların diline de özen göstermeleri gerekir. Varlık nedeni o toplum olan sizlerin, onların dilini görmezden gelmesi de anlaşılır ve kabul edilebilir değildir.

Bu dille ilgili endişelerinizi bir kenara koyup; bu insanlara, onların kurumlarına ve şahıslarına saygı duyduğunuzu en somut olarak gösterebileceğiniz tek somut araç olan dillerini görmezden gelmeyiniz. Onlara dilleri ile yazınız, onlarla dilleri ile iletişim kurunuz, onları aldatmayınız.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99