News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

13 yaşında cinsel ilişki doğal mı?

05 Kasım 2014, 07:12

Aile Eğitim Vakfı isimli kuruluştan Sarah Carter, Avam Kamarası'ndaki milletvekillerinden oluşan eğitim komisyonuna sunum yaparak öğretmenlerin eğitimleri için hazırlanan broşürde yer alan bazı bilgilerin ülkenin kanunlarına aykırı olduğunu söyledi.

Vakıf statüsünde olan ve hükümet fonları ile 2006'da kurulan Kişisel, Sosyal ve Sağlık Eğitimi Birliği (PSHE) ile gençlerin cinsel sağlığı konusunda bilgilendirme faaliyeti yürüten 50 yıllık bir vakıf olan Brook ve Cinsel Eğitim Forumu isimli kuruluşun birlikte hazırladığı broşür, okullarda eğitim amaçlı olarak kullanılabiliyor ve internetten erişime de açık.

"Trafik Işıkları" isimli broşür, çeşitli yaş gruplarında yer alan öğrencilerin sergilediği hangi cinsel davranışların yaşlarına ve doğal gelişimlerine uygun olduğuna dair kategoriler belirliyor.


Kanunlara aykırı mı?

Buna göre trafik ışıklarında yer alan renkleri takip eden broşür, 13-17 yaş grubundakiler için "yeşil" ışık kategorisi altında kabul edilebilir davranışları şu şekilde sıralamış:

Cinsellik içeren ya da içermeyen duygusal ilişki yaşamak; sarılmak, öpüşmek ve el ele tutuşmak; kendi yaşlarında ve benzer gelişimsel süreci gösteren hemcinseleri ya da karşı cinsleriyle penetratif ya da oral seks yaşamak; cinsel olarak aktif olmamayı seçmek.

Aile Eğitim Vakfı'ndan Carter ise, broşürde yer alan bu bilgilere, kanunlarda cinsel ilişkiye izin verilen yaşın 16 olması nedeni ile karşı çıkıyor.

PSHE'nin yönetici Joe Hayman da parlamento komisyonundaki toplantıya katıldı. Komisyonun başkanı Graham Stuart, Hayman'a broşürü eleştirenlerin 13 yaşındakilere cinsel ilişkinin büyümenin bir parçası olduğu mesajını verdiğini, bunun karşılığında ise "gençlere zararlı olduğu bilinen bir durumla çelişki içinde olduğunu" söylediklerini aktardı.


'Çocukların gerçeğiyle başlamalıyız'


Hayman ise yanıt olarak "Çocuklara tepeden inme bir 'şunu yapabilirsiniz bunu yapamazsınız' dersinin çocuklar üzerinde bir etkisi olmasının pek de olası olmadığını söylemeye çalışıyorum. Başlangıç noktası olarak da çocuklar neredeyse, gerçekleri neyse oradan başlamalıyız" dedi.

Hayman "Bence bu konularla ilgilenirken karşılaştığımız tek zorluk çocukların gerçekleri ile yüzyüze gelmek zorunda oluşumuz. İşte bu nedenle çok iyi eğitilmiş öğretmenlere ihtiyacımız var" diye konuştu.

Hayman komisyonun okuması için konu hakkında daha ayrıntılı bir metin hazırlayacak.


BBC

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99