News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

FATMAGÜL KOKTEYLİ

11 Şubat 2011, 22:58

FATMAGÜL KOKTEYLİ

 

Bir TV kanalında „Fatmagül’ün Suçu Ne?“ isimli bir dizi yayımlanıyor. Dizi aslında hem güçlü hem suçu bir erkek egemen toplumun bir kadının kaderini nasıl belirlediğinin bir hikayesi. Hem kadına tecavüzü hem onun bu tecavüzden de sorumlu tutulmasına kadar varan bir dizi ortaçağ ahlak kurulanı gösteriyor.

 

Fatmagül gerçekte bir kadın kurban. Zengin bir grup erkeğin mahalleden tanıdıklaı bıçkın, yoksul ama gururlu erkek arkadaşları ile birlikte bir gece yarısı Fatmagül’e tecavüz ederler. Gerisi bu tecavüzün örtbas edilmenie ve Ftamagül’ün zoraki evlilik hikayesine bağlı gelişen olaylardan oluşur.

 

Bu tecavüzle birlikte yine toplumun ona verdiği bir başka rol kalıbının dışına çıkar Fatmagül. Saf, erkeğine aşık ve onunla yuva kurmak isteyen, hayata bu varlık nedeni ile hazırlanan genç kadın, erkeklerin düzenlediği bu „naumuslu“ rüyaya yatmışken, yine erkeklerin düzenlediği bir kabusla o rüyadan uyanır! Hayatın dışına atılır.

 

Fatmagül bu dizi ile yeniden gündeme gelirken sağdan soldan haberler gözümüze çarpmaya başladı. Fatmagül’ü oynayan değerli sanatçı Beren Saat’e bir restoran da Fatmagül niyetine sözlü tacizle başlayan bu tahaf haberler gün geçtikçe çeşitlendi:

 

„Oyuncakçıda Fatmagül bebeği, pazarda Fatmagül donu satıldığını duymuştuk... Şimdi de gece hayatında, Fatmagül kokteylinin satışı başladı. Peki kokteylde neler var?.. İstanbul'un trend yaratan mekanlarından Nahide Palas, içki menüsüne "Fatmagül" adlı kokteyli ekledi... Votka ve kırmızı renkli meyvelerle hazırlanan kokteylin satış fiyatı 30 TL. İçindekiler şunlar: Votka, çilek, nar, frambuaz ve karadut...“ (http://www.medyatava.com/haber.asp?ID=76101)

 

 

 

Dört kişinin katıldığı tecavüz olayının ardından Fatmagül tecavüzcülerden yine erkek mantığının ürünü olan „en hakiki delikanlı ile“ mecburen evlendirilir. Hikayede bu zorunlu evlilikten bir aşk bile doğar... Tüm bunlar aslında hakim erkek dünyasının zırvalarıdır.

 

Ama biz hem romanı hem diziyi okurken Fatmagül’le dayanışma içine girer ve ona üzülürüz, ona haksızlık yapıldığını biliriz. Böylece romancı da filmci de vicadnımızı kazanır. Ama bu da düzmecedir aslında. Çünkü Fatrmagül’e acırken onun gerçeğini değiştirmeyiz, yanımıza aldığımız tek şey vicdan ve adalet dugusudur. Ama eşitlik, hak, hukuk bu kadar önemli olmaz.

 

Özellikle kadının erkek dünyasını terse çevirecek hakları akla bile gelmez. Fatmagül yerinde durur ve onu korumak onunla dayanışmak yeterli sayılır. Bu nedenle Fatmagül’e son zamanların deyimi ile „vicdan yapmak“  neredeyse feministçe bir dayanışma olarak bir de küçümsenir. Geçelim bunları.

 

Toplumun alt okumlarında nasıl bir „TECAVÜZ“ kültürü olduğuna bakalım. Çok stresli, karmaşık bir tecavüz kültürü alttan alta yürüyor. Bunun görünüş biçimlerinden biri yukarıda adı geçen „Fatmagül kokteyli“dir. Fatmagül kokteylin’de kırmızı meyveler kullanılır. Kızlık zarının yırtılmasında meydana gelen kandır belki de bu, bilemiyoruz. Neden Kırmızı yakışır Fatmagül’e? Fatmagül donu nedir? Asillerimiz bu donla tecavüz fantazisi mi yapmaktadır?  Fatmagül’ün markalaştığını görüyoruz. Kendiliğinden, sokakta, sıradan ve sıradan insan için...

 

Fatmagül’ün bu kadar sıradan ve olağan bir fenomen olması korkutucudur. Sıradan faşizm korkutucudur. Sıradan tecavüz de... Fatmagül’ü „kurban“ olmaktan çıkartıp popüler kültürün aklına bir fantazi olarak sokan kokteyl ve don aslında tecavüz kültürünün sadece tecavüzle kalmadığının da bir başka açıklamasıdır. Zoraki bir ilişki tarzının „öyle de olsa böyle de“ olur dayatmasısının bir üründür. Sahip olma ilkel dürtüsünün meşru sayıldığı bir zihniyetin ne kadar „geçerli“ olduğunun bir göstergesidir.

 

Bu iki yüzlülükte, bir yanı tecavüzcüye karşı Fatmagül’le (saf ve sevgilsine sadık onu kaybettiği için talihsiz) dayanışan toplumsal vicdan vardır, diğer yanda aynı vicdan sahiplerinin Fatmagül donu vardır. Bir yanda Fatmagül kırmızı kokteyli bir yanda Fatmagül’ün trajedisi. Bir yanda „Acıma“ diğer yanda „Aşağılama“ vardır. Bir yanda eğlence bir yanda katı ahlakçılık.

 

Bundan da çıkan bir kokteyl yok mu? İşte o Fatmagül kokteyli: Primitf sahip olma dürtüsü, kırmızı taze kann, çifte ahlaklı bir gürüh, erkek masallarından bir düzmece hikaye biraz da içki. (Kendine güven getirir.) Buna kadını nefsi körükleyen mahluk sayan eşraf ve ayan, ya anne adayı ya sokak kadını dayatması yapan akrabalar ve bir de saf ve talihsiz genç kız. İşte size kokteyl...

 

 

 

 

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99