News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Roma, James Bond'a esir düştü

25 Şubat 2015, 06:05

Az ileride, Tiber Nehri kıyısındaki Trilussa Meydanı'nda dev spotları ve yol kapatmak için kullanılan blokları taşıyan kamyonları görüyorum. Gece eve dönerkense yolumun üzerindeki Sisto Köprüsü'nü tamamen kapatılmış buluyorum.

Yolu kapayan görevliler özür dileyerek köprüden geçmemin mümkün olmadığını söylüyor. Nehrin karşı kıyısındaki evime ulaşabilmek için bir sonraki köprüye doğru yürürken, geç saate ve soğuk havaya rağmen yol boyunca dizilmiş, ellerinde telefonları, fotoğraf makineleriyle bekleyen bir kalabalığın arasından geçip evime ulaşıyorum.

Tüm bu hazırlığın, bekleyişin nedeni, sinemanın İngiliz ajanı James Bond'un Roma'ya gelmiş olması.

James Bond serisinin "Spectre" isimli yeni filminin bazı sahneleri Roma'da çekiliyor. Tarihi Sisto Köprüsü'nün yanı sıra Vittorio Emanuele II Caddesi, Tiber Nehri kıyısı, San Gregorio Caddesi gibi kentin en işlek bölgeleri film setine dönüşürken kimi Roma sakinleri bu durumu heyecanla karşılıyor; kimileri ise günlerdir karşılaştıkları kısıtlamalardan şikayet ediyor.

Romalılar bu durumdan şikayetçi

Nitekim çekimlerin yapılacağı bölgelerde araç park edilmesine izin verilmiyor, mağazalar ve restoranlar kapatılıyor, kapatılan yollar nedeniyle zaten sıkışık olan Roma trafiği akmaz hale gelebiliyor. James Bond'un günlük hayatını zorlaştırmasından şikayetçi olan bir Romalı, "Artık her şeyi film stüdyolarında yeniden yaratmak mümkünken neden şehri felce uğratıyorlar ki" diye isyan ediyor.

Bir başkası da Twitter'da "Dahinin biri pazartesi sabahı şehri bloke etmeye karar verdi diye trafikte takılıp kaldım" diye yazıyor.

Başka bir Twitter kullanıcısı da "Roma tek bir ağızdan bağırıyor: James Bond canımıza tak ettin" diyor.

Öte yandan, bazı Romalılarsa James Bond macerasını fırsata çeviriyor. Medyada yer alan haberlere göre filmin bazı sahnelerinin çekileceği Nomentana Caddesi'ndeki evler fahiş fiyatlarla günlük olarak kiralanıyor. Cadde üzerindeki evlerin sahiplerinin, çekim gecesi için 1,000 euroya varan ücretler istediği belirtiliyor.

Romalıların geçen hafta başlayan ve 8 Mart'a kadar sürmesi beklenen James Bond "çilesi", La Repubblica gazetesinin "Roma 007'ye esir düştü" başlığıyla özetleniyor.

Övgü Pınar
BBC Türkçe / Roma


News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99