News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Kırılma noktası: Maccabi Oyunları

08 Ağustos 2015, 21:52

Yıl 1936...

Adolf Hitler iktidarının üçüncü yılında...

Hitler Almanya`sı  1936 yılında Olimpiyat oyunlarını düzenliyor.

Dünyada barışın sembolü olan Olimpiyatlar karanlık bir rejimin gölgesinde gerçekleşiyor.

Hitler „Ari“ ırkın dışında hiç bir sporcunun Alman milli takımında yer alamayacağını savunuyor. Ona göre sadece Alman kanı taşıyanlar bu şerefle onurlandırılmalı ve yüceltilmeli. Yahudi sporculara boykot uygulanıyor hem de batı dünyasının gözü önünde. Başarılı bütün Yahudi sporcular Alman milli takımından men ediliyor.Ama dünya bu ayırımcı eyleme sessiz kalıyor ve 1936 yılında Nazi Almanya`sı olimpiyat oyunlarını Berlin`de düzenliyor.

Çok değil 3 yıl sonra bütün dünyayı kana bulayacak bu kanlı diktatörün son oyunu Berlin´de oynanıyor.

Cellatla dans başlıyor...

Olimpiyatlar Hitler`in elinde bir Nazi propagandasına dönüşüyor. Hitler Alman ırkının üstünlüğünü Berlin Olimpiyat stadın
da haykırıyor adeta.  Ama Jesse Ovens 100 metre finalinde Alman atleti geçince bir anda gerçek yüzü ortaya çıkıyor diktatörün.

Stadı terk ediyor hışımla... Nasıl olur aşağı ırk`a mensup biri, Ari ırk`ın asil evladı bir Alman`ı geçer.

1936 yılında ibretlik bir tarih yaşanıyor, sanki gelecek karanlık günlere haber verircesine...

Usul usul sinsice geliyor...

Sonrasında Dünyayı karanlığa sürükleyecek yıllar; 6 milyon Yahudi`nin toplama kamplarında katledilmesi ve 60 milyon insanın hayatına mal olacak tarihin en kanlı savaşı...

Savaş sonrası dünyada  dengeler yeniden kuruluyor.

Almanya 4 parçaya bölünüyor. Batı`da Amerikan, İngiliz ve Fransız bölgeleri kurulurken, Doğu Almanya`da ise Sovyet Rusya hakimiyeti başlıyor.

Ve 1989 yılına geliyoruz.

Duvarlar yıkılıyor, dünyada dengeler bir daha değişiyor.

Artık tek bir Almanya var. 80 milyonluk nüfusu ile güçlü bir ülke.

Dünya ihracat şampiyonu ve AB`nin itici gücü. Almanlar sağladıkları ekonomik gücün yanı sıra dünyadaki saygınlıklarını da arttırmak istiyor. II. Dünya savaşı sonrası iyice zedelenen itibarlarını tekrar kazanmak istiyorlar. İki Almanya`nın  birleşmesi sonrası Alman siyasiler bu konuda stratejik hedefler belirliyor. AB içinde bu hedeflere ulaşmak daha kolay oluyor. Demokrasiyi kurumsal bir yapıya oturtuyorlar. Ve sonrasında Almanya`nın dışarıda itibarı yükseliyor. Öyle ki Doğu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkenin cazibe merkezi oluyor Almanya.

II. Dünya Savaşında milyonlarca  Yahudi`yi toplama kamplarında yok eden Almanlar kısa sürede tekrar imajlarını yükseltiyor. Hatta binlerce Yahudi tekrar Almanya`ya yerleşiyor.

Ve yıl 2015..

1936 Berlin Olimpiyatlarının üstünden 79 yıl geçmiş...

Ve gene Olimpiyat oyunları...

Yer Berlin Olimpiyat Kompleksi..

Berlin`de Maccabi oyunları düzenleniyor.

1936 yılındaki Berlin olimpiyatlarındaki Gamalı Haç tarihe gömülürken Berlin olimpiyat stadında bu sefer Davut Yıldızı yükseliyor. Avrupa Maccabi Yahudi Olimpiyatları Berlin`de tarihe not düşüyor. 79 yıl sonra Almanya tarihiyle hesaplaşıyor. Bir zamanlar Hitler`in boy gösterdiği olimpiyat  köyünde bu sefer 36 ülkeden  gelen 2 bini aşkın Yahudi sporcu dünyaya insanlık dersi veriyor.

Bu gençler atalarının gaz odalarında yok edildiği topraklarda barış için Berlin`de bir araya geliyor.

Olimpiyatların açılış konuşmasını  Federal Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck yapıyor. Gauck “Maccabi köklerine geri döndü” diyor, “artık o evinde”.

Bu cümleler o kadar açık ve yalın ki... Gauck acı bir tarihi hatırlatırken, yitik giden onca yılın derin hüznünü yaşıyor. Ve bir umut... İnsanlık için bir umut... Hatikva... Ne sihirli bir sözcük.. Waldbühne`deki açılış töreninde tribünleri dolduran genç yüreklerin içinde „Hatikva“ Umut var…

Ve  2 bin`i aşkın sporcunun barış yürüyüşü başlıyor.

Türkiye 134 sporcuyla Avrupa Maccabi oyunlarında geniş bir katılımla temsil ediliyor. Türk Musevileri gururla Ay yıldızlı bayrağımızı taşıyor. Ellerinde Türk bayrakları,yüreklerinde Türkiye sevgisi… Vatanları için ter döküyorlar… Türk Milli takımı oyunlarda Avustralya, İspanya, İtalya, Hollanda ve Rusya gibi iddialı ülkeleri geride bırakıyor ve 1 Altın, 6 Gümüş ve 5 Bronz madalya ile oyunları 14. sırada tamamlıyor. Berlin`de 1936 olimpiyatlarında güreşçimiz Yaşar Erkan`dan sonra bu kez de Türk Musevi sporcuları Türk bayrağını göndere çekiyor.

Berlin`de bir tarih yazılıyor.           

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99